Mesaj Önizleme 

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dilimizin Yozlaşması ve "Hani"
11-01-2008, 07:32 PM (En son düzenleme: 11-01-2008 07:38 PM İttihatçı.)
Dilimizin Yozlaşması ve "Hani"
Türkçenin yozlaşması gerçekten bu dili iyi bilenler için ne kadar üzücü ve ne kadar acı bir olgu kimbilir?
Dil kurultayı ve Türk Dil Kurumu bu konuda neler yapıyor (dar çerçeveli konferanslar dışında) acaba?
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) sigaraları komik biçimde bulandırmaya (ki bu bence çocuklarda daha çok merak uyandırıyor), içkiyi görsel basından tamamen silmeye, belli bir grubun kanallarının başvurularını bekletip sonra yasal gereklerini yerine getirmiyorlar diye tamamen siyasal saiklerle bunları kapatmaya çalışırken bu lüzumlu konuda neler yapıyor?
Kusura bakılmasın ama üniversite mezunu arkadaşlar bile internet ağzıyla şu foruma yazı yazmakta sakınca görmüyorlar. İnternet yazımı artık yeni bir yazı dili oldu. Zaman zaman biz de bu hataya düşüyoruz.
Ve "hani"!!!
Dikkat ediyor musunuz bilmiyorum ama bu "laf" o kadar yaygınlaştı ki..
Önce dilimizi İngiliz şivesiyle konuşma gayretindeki grupların bir "ön ek" olarak kullanmaya başladıkları bu "laf" önce diğer gençlere, sonra da daha üst yaş gruplarına bulaştı, tıpkı bir hastalık gibi..
Artık o kadar kulağımı tırmalıyor ki sırf bu "laf" yüzünden televizyonda kanal değiştirmeye başladım, çünkü tahammül edemiyorum.
Gerekli gereksiz yere kullanılan bu "laf" dilimizin yozlaşma belirtilerinin en bariz örneklerinden kanımca..
Geçen gün Tayfun Talipoğlu'nun TRT 1'de üniversite gençliğinin sorunlarını tartıştığı programında özel-devlet, kız-erkek, doğulu-batılı hemen her üniversiteli genç bu "laf"ı sık sık kullandılar.
Daha dün bir şov programında "devrimci"lik oynayan ama ancak Beyoğlu devrimcisi olabilecek kişi bunu hemen her cümlesine sıkıştırdı.
Dilimizin tıpkı kirden arınan çamaşırlar gibi esaslı bir temizliğe, hatta bu konuda zorlayıcı veya teşvik edici tedbirlere ihtiyacı var.
Bu tedbirler neler olabilir sizce?..

İttihatçılar vardı, hilâl bıyıklıydılar..
Sustasına basılmış birer çakıydılar...
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
11-01-2008, 09:01 PM
RE: Dilimizin Yozlaşması ve "Hani"
insanlar nasıl birbirleriyle iletişim kurmadan anlaşamıyorlarsa dünyadaki dillerde iletişim kurmadan yaşayamaz bence
dil gelişir gelişecektir yozlaşır yozlaşacaktır
biraz insafsız olabilirim ama ben istemez miyim dilimizin tamamen milli öz türkçe kelimelerden oluşmasını ama maalesef günimüzde ve geçmişimizde rüzgarı arkasına almış,alacak ve zamanında almış tüm toplumların dilleri dönemlerine göre yaygınlaşıp donra rzgarı kaybedince kilo vermeye başlamıştır

tıpkı doğa kanunu gibi büyük kilo alan balık küçük balığı yutuyor
bunu engellemek türkiyenin sanal-gerçek yani bütün sınırlarını demir ağlarla örmek ancak çaresi olur kannımca.

ancak bizim yapabileceğimiz bunu yozlaşmayı durdurmakdan ziyade rüzgarı tekrar arkamıza alana kadar yozlaşmadan en az zararla kurtuluk yayılan bu haftalığı yavaşlatmakdan ibarettir
11-01-2008, 09:54 PM
Ben dilimizi yazıya dökerken hatalı kullananlardan biriyim. Aslında bundan da kendi vicdani rahatsızlığım dışında rahatsızlıkda duymuyorum.

O halde bu hataların yapılmaması için ancak daha zorlayıcı çözümler getirilmelidir.
Mesala kanallarda dilin yanlış kullanımını engellemek için para cezaları getirilmelidir. Bu Para cezaları Edebiyat fakültelerinden mezun uzman memurların sabahtan akşama kadar kanalları izleyerek keseceği cezalar olmalıdır.
Televizyon dilinin düzelmesinin ardından bayağı yol katetmiş olacağızdır.

KARADENİZ OKUSUN
11-01-2008, 10:27 PM
Ben az önce bir yazı yazdım foruma.Yazımda da konusu geçen "laf" ı kullandım.Bu yazıyı okumadan önceydi.Bu yazıyı okuyunca yazımdaki o "laf" ı sildim.Bu tabi bilinçli olarak yaptığım bir düzenleme ve hatayı telafi etmeydi.Ancak günlük yaşantımızdaki konuşmalarımız refleks olarak olduğu için bunlara dikkat edemiyoruz pek.Edinilmiş refleksleri ve alışkanlıkları değiştirmek çok zor olsa gerek.Yeni gelen kelimeler yavaş yavaş toplumun bilinç altında yer ediniyor.Bunları çıkarıp temizlemeye çalışacak gönüllüler ve profesyonellerin işi bence oldukça zor.

Bu kelimelerin giriş şekli ve asıl çözüm için de mr. sensey'in dediklerine katılıyorum.Bu da zamanla olacak diye düşünüyorum.
11-01-2008, 10:58 PM
Sayın İttihatçı Hocam
Müsadeniz ile yazıyı beyin fırtınasına taşıyorum.

KARADENİZ OKUSUN
11-02-2008, 03:24 AM
Sormadan edemeyeceğim. "Hani" kelimesinin Türkçeye ne gibi zararı dokunur ya da cümle içerisinde kullanılmasının ne mahzuru vardır? Benim bildiğim kadarı ile bu kelime "-hatırlarsan.... -hatırlamıyor musun....?" gibi anlamlar verir ve ben bu kelimeyi çok nadir kullanırım.

TF'den Akıncı
11-02-2008, 04:05 AM
Dengizik demiş kiSormadan edemeyeceğim. "Hani" kelimesinin Türkçeye ne gibi zararı dokunur ya da cümle içerisinde kullanılmasının ne mahzuru vardır? Benim bildiğim kadarı ile bu kelime "-hatırlarsan.... -hatırlamıyor musun....?" gibi anlamlar verir ve ben bu kelimeyi çok nadir kullanırım.
Kelimenin asıl anlamı dediğiniz gibi olabilir ancak sorun bunun bir ön ek olarak hemen her cümlede kullanılması ve beyinlerimize (tıpkı Aemageddon arkadaşımızın belirttiği üzere) nakşedilmesi, adeta kazınmasıdır. Ayrıca bu tek bir örnektir, daha fazlasının olduğunu hepimiz biliyoruz. En büyük kötülük dilimize yabancı "yapı"ların ve "kural"ların toplumun bilinçaltına yerleşmesidir. Bu da sinsi sinsi dilimizin özüne zarar verir. Tabii ki bu benim kişisel düşüncem.
Bunun için öncelik Türkçe ve edebiyat öğretmenlerine, yani eğitim camiasına düşüyor. Kanımca alınabilecek ilk ve en esaslı tedbir bu yolla olsa gerek. Elbette bunun için bir ön koşul var: Sözkonusu öğretmenlerin aynı hatalara düşmemeleri...
Saygılar...

İttihatçılar vardı, hilâl bıyıklıydılar..
Sustasına basılmış birer çakıydılar...
11-02-2008, 02:43 PM
Bir de "âdeta" mes'elesi var ki yeli yersiz kullanımı ile bizleri bezdirmiş ve tüketmiştir.

TDK, bu sözcüğü şöyle tanımlarken bir de örnek kullanım vermiş:

Alıntı:zf. (a:deta:) Hemen hemen, sanki: “Yüzümü âdeta cama yapıştırarak her hareketini ilgiyle izliyorum.” -A. Ümit.

Buna göre "Messi Malaga defansını âdeta ipe dizdi." cümlesindeki kullanım yanlıştır.

Konuyla ilgili güzel bir yazı: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=m...n%20onemi#

"Silahların yetersizliği, mağlubiyet için bahane değildir." Korgeneral Mataguchi
11-02-2008, 03:07 PM
"Messi Malaga defansını sanki ipe dizdi" cümlesinde nasıl bir yanlışlık var?Ben algılayamadım.
11-02-2008, 04:33 PM
"İpe dizmek" deyim olduğu için kullanımıyla "sanki" anlamını verir. O yüzden, "sanki" ya da "âdeta" yazmaya gerek yoktur, daha doğrusu yazmamak gerekir.

"Silahların yetersizliği, mağlubiyet için bahane değildir." Korgeneral Mataguchi
Mesaj Önizleme 

Foruma Git: