Mesaj Önizleme 

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osmanlı Tarihi Kitap Listesi
07-04-2008, 09:59 PM
Osmanlı Tarihi Kitap Listesi
Osmanlı Tarihi ile ilgilenenler için bu kapsamda hazırladığım bir projenin bir kısmını sizlerle paylaşıyorum. Kolaylık olması açısından kitaplar ile ilgili bazı ufak detayları da verdim.

Liste tamamen el emeği, göz nurudur Smile

OSMANLI TARİHİ KAYNAKÇASI

Burada yazdığım kitaplar, alanında klasik kabul edilen ve üniversitelerde öğrencilere referans olarak gösterilen kitaplardır. Kolaylık olması açısından konu – dönem ayırımı yapıyorum.

GENEL ESERLER

1) Büyük Osmanlı Tarihi: İlk 6 cildi İ. Hakkı Uzunçarşılı tarafından, diğer 5 cildi de E. Ziya Karal tarafından yazılmıştır. Kuruluşundan çöküşüne kadar Osmanlı Tarihi incelenmektedir. Ancak kronolojik ve sosyal tarihe fazla değinmeyen bir yapıttır.

2) Von Hammer – Büyük Osmanlı Tarihi: 10 ciltlik bir eser. Yabancı gözüyle Osmanlı Tarihi’ni anlatan ve oldukça objektif sayılabilecek bir eser. Yanılmıyorsam 1700’lerin sonuna kadar ele alıyor Osmanlı tarihin. On birinci cildi de yayımlanmış dediler ama henüz ben rastlamadım. Piyasada hep 10 cilt satılıyor. Bu eseri de gazeteler vermişti. Bütün dillerde yazılmış en önemli Osmanlı Tarihi araştırması olduğu söylenir. Yazar hem doğu hem de batı kaynaklarından yararlanmıştır.

3) Nicolae Jorga – Osmanlı İmparatorluğu Tarihi: Yakın dönemde 5 cilt olarak piyasaya çıktı. Jorga’nın bu eseri 1900’lerin başlarında tamamlaması ancak ülkemizde yeni basılması çok ilginç. Halil İnalcık bu eseri çok övmüştü. Batılı gözüyle ancak bu kadar objektif olunabileceğini belirtmişti. TÜYAP Kitap Fuarı’nda 120-130 YTL etiket üzerinden 70-80 milyona düşmüşlerdi fiyatını sorduğumda. Yani övülen ve önerilen bir kaynak.

4) İ. Hami Danişmend – İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi: 6 ciltlik bir eser. 4 cildi Osmanlı Tarihi’ne, 1 cildi Osmanlı Tarihi’nde görev yapmış yöneticilere, 1 cildi de Osmanlı Tarihi hakkında yabancı yazarlar tarafından yayımlanmış makalelere ayrılmış. Fazla “Türkçü” bir bakış açısı var; ancak, oldukça özgün yorum ve saptamalar var. Ön sözünde uzun yıllara dayanan araştırmaların ürünü olduğu yazılıyor. Piyasada baskısı ne yazık ki yok. Ben uzun araştırmaların sonunda İstanbul Bayezid’deki “Sahaflar Çarşısı”nda bulabilmiştim bu eseri. Farklı ve özgün bir yapısı var. Tamamen kronolojik biçimde ele alınmış.

5)Yılmaz Öztuna – Büyük Türkiye Tarihi: Yılmaz Öztuna meslekten bir tarihçi değildir. Ama iyi bir araştırmacıdır ve pek çok eser vermiştir. Ben yazılarıyla “Hayat Tarih Mecmuası” vesilesiyle tanıştım. 60 ve 70’li yılların en çok okunan tarih dergisi olan bu dergiyi olan imkanlarımla toparlamaya çalıştım sahaflardan. Bu dergide çok özgün ve anlaşılabilir yazıları vardı Öztuna’nın. Olaylara fazla derinliğine değil de, can alıcı noktaları yakalayarak bakmaktadır. Kendisinin yazdığı “Büyük Türkiye Tarihi” isimli eser de 10 ciltten oluşuyor. Ama ekseriyeti Osmanlı Tarihi’ne ayrılmış. Ancak bana göre tek eksiği objektif bir eser olmayışı. Yani fazlaca övülüyor Osmanlı kişi ve kurumları. Bu da yazarın konuya bakış açısından dolayı herhalde…

6) Yeni Türkiye Yayınları – Osmanlı Projesi: 12 ciltten oluşan ve şimdiye kadar gördüğüm en müthiş Osmanlı Tarihi çalışmasıdır. Osmanlı Tarihi eksiksiz her yönüyle ele alınmıştır. Yüzlerce yazar ve akademisyen özgün makalelerle projeye katılmıştır. Sanırım baskısı tükenmiş ama kütüphanelerde bulabilirsiniz. Ben birkaç günümü bu 12 cilt içinden seçtiğim makalelerin fotokopilerini almakla geçirmiştim. Hatta en sonunda makinenin başındaki yetkili fotokopi çekmekten bıkmış ve makineyi bana bırakmıştı. Ben de kendim çekmiştim fotokopileri. Ama zahmetime değdi. Normalde çok pahalı olan bu eserdeki önemli makaleleri tasnifleyerek klasörledim. Size de böyle yapmanızı öneririm. Ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlar olursa bu proje ile ilgili bilgileri verebilirim.

7) Halil İnalcık & Günsel Renda - Osmanlı Uygarlığı: Kültür Bakanlığı birkaç yıl önce baskısını yaptı. Oldukça iddialı bir eser. Beynelminel alanda ödüller aldı bu kitap. Kağıdı çok kaliteli ve birçok renkli ve kaliteli resimle desteklenmiş bir yapıt. İki ciltten oluşuyor. Genel tarihten sosyal tarihe, sanattan edebiyata her konu var. 100 milyon gibi bir fiyatı var ama 75’e alabiliyorsunuz. Eğer imkanınız varsa mutlaka alın.

KURULUŞ VE YÜKSELİŞ DÖNEMİ

1) M. Fuad Köprülü – Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu: Fuad Köprülü’nün bu kitabı Osmanlıların kuruluşu ile ilgili olarak yayımlanan en temel kaynak olarak addedilir. Köprülü’nün bu konu üzerinde oldukça fazla araştırması vardır. Yanılmıyorsam, Belleten dergisinde çıkmış bir makalesinin üzerine inşa edilen bir kitap bu.

2) M. Fuad Köprülü - Bizans Müesseselerinin Osmanlı Müesseselerine Tesiri: Yayımlandığında çok etki uyandırmış bir kitaptır. Osmanlı’nın, Bizans kurumlarını taklit ederek oluştuğunu iddia eden yabancı yazarlara belgeleriyle cevap vermektedir Köprülü. Bu alandaki tek sağlam kitap diyebilirim.

3) Paul Wittek - Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu: Köprülü’nün kitabının paralelinde bir eserdir. Fazlaca incelemedim ama Wittek de, Köprülü gibi “Gaza” olgusunun Osmanlı kuruluşunda önemli bir etken olduğunu yazıyordu. Temel kaynaklardan birisidir alanında…

4) Adams Gibbons – Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuruluşu: Osmanlı’nın kuruluşuna farklı bir açıdan bakan fakat tezlerinin çoğu çürütülmüş bir kitaptır. Ancak farklı bir bakış açısı önerdiği için okunulabilir.

5) Cemal Kafadar – Between Two Worlds: ABD’de basıldı (10 sene civarı oldu) ancak henüz Türkçe’ye kazandırılmadı. Okumayı çok istediğim, çok merak ettiğim bir kitap. Cemal Kafadar yeni neslin önemli tarihçileri arasında yer alıyor ve şuan Harvard’da ders veriyor. Başka yazılarını okumadım ve bu kitabın İngilizce baskısına da ulaşamadım ama otoriteler tarafından önerilen bir kitap. Osmanlı’nın kuruluşu hakkındadır daha ziyade.

6) Halil İnalcık - Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ: Klasik Osmanlı Tarihi hakkında yazılmış eserlerin en önemlilerindendir. Dünyaca ünlü duayen tarihçimiz Halil İnalcık’ın bu kitabı dünyanın pek çok üniversitesinde ders kitabı olarak okutulmaktadır.

7) Mustafa Akdağ - Türkiye’nin İktisadi ve İçtimai Tarihi: Yazar bu eseri 5 cilt olarak düşünmüş. Ancak 70’lerin başında vefat edince 2 cildi tamamlanabilmiş. Ön sözünde sadece 2. cildin 11 yılda tamamlandığı yazılıyor. Yazar arşivlerde geçirmiş yıllarını bu kitap için. Selçuklu Tarihi’nden başlar ama kısa sürer Selçuklu anlatımı. Sadece girizgah olarak kullanılır. İkinci cilt bitiminde 1500 lere gelinmiştir. Ayrıca bir sosyal tarih kitabı olarak da gösterilebilir bu kitap…

8) Franz Babinger - Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı: Bu kitap da Türkçe’ye yeni çevrildi sayılır. Otoriteler tarafından hatta yabancı otoriteler tarafından çok yanlı bir kitap olduğu söylenir. Fatih ve devri hakkında doğru yanlış pek çok bilgi barındırır. Alternatif tarih anlayışı isteyen, Osmanlı Tarihi’nin kötü yanlarını okuyalım diyen (tabii burada yazanlar doğruysa) arkadaşlar için birebir! Şahsen pek fazla inceleyemedim ama çok ses getirdiği için buraya yazdım.

SON DÖNEM

1) MEB – Tanzimat: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Tanzimat’ın 100. yılı münasebetiyle çıkarılan ve dönemin en önemli akademisyenleri tarafından yazılan makalelerden oluşan müthiş bir eserdir. Her yönüyle Tanzimat Dönemi’ni ele alır. Ayrıca çok ucuz bir kitaptır. Orjinali 1 cilt iken, MEB bunları 2 cilde ayırmıştır ve 15 milyon civarında bir fiyatla yaklaşık 800-900 sayfalık bir kitaba sahip olabilirsiniz.

2) İlber Ortaylı – İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı: Osmanlı Tarihi’nin modernleşme sancılarının yaşandığı 19. yüzyılına ışık tutan oldukça önemli bir araştırmadır. İletişim Yayınları biraz pahalı satıyordu ama Alkım Yayınları yayın haklarını aldıktan sonra ucuz bir fiyata satmaya başladı. Önemle tavsiye ederim.

3) Mahmud Kemal İnal – Son Sadrazamlar: Müthiş bir eserdir ama dili bir o kadar ağırdır. Tanzimat döneminden itibaren yıkılışa kadar görev alan tüm sadrazamları ve dönemlerini inceler. Fakat dili çok ağırdır. Eski dildeki kelimeleri biraz anlıyorsanız okumanızı şiddetle tavsiye ederim. 1940’larda yazılmaya başlanmış ve 50’lerde tamamlanmıştır. MEB bunları cüz cüz yayımlamış ardından Dergah Yayınları 4 ciltte toplamıştır. Bende 4 ciltlik hali var ama piyasada baskısı yok. 120-150 YTL arasında bulabilirsiniz sahaflardan.

4) Bernard Lewis – Modern Türkiye’nin Doğuşu: Osmanlı tarihinin son dönemlerinden Cumhuriyet tarihinin ilk dönemlerine kadar gelen bir süreçte Osmanlı’nın yıkılış sebeplerini ve modernleşme çabalarını inceler. Alanında önemli bir kaynaktır. TTK tarafından basılmıştır. Uygun bir fiyata bulabilirsiniz.

5) Kolektif - Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türkiye Ansiklopedisi: İletişim Yayınları’ndan çıkan ve 6 ciltten oluşan oldukça önemli bir eser. Yine alanlarında uzman olan kişilerce Tanzimat’tan Osmanlı’nın yıkılışına kadar gelen süreçteki önemli tüm konular başlıklar altında ve makaleler şeklinde incelenmiştir. Yayınevinde 300 milyon civarındaydı fiyatı. Ama sahaflarda 50-60’a kadar düşürebilirsiniz zannedersem.

Son dönem Osmanlı Tarihi ilgi alanım olduğu için bu alana yönelik ve değişik konulara göre tasnif edilmiş kitapları (Tanzimat, II. Meşrutiyet, 31 Mart Vakası, II. Abdülhamid Dönemi vb.) okumak isterseniz size ayrıca kitaplar önerebilirim.

OSMANLI – SOSYAL TARİH

Yazı biraz uzun olduğundan Osmanlı Sosyal Tarihi bâbında önereceğim eserlerin sadece adını verebileceğim. Eğer ilginizi çeken olursa ve bu kitabı ayrıntılı şekilde incelemişsem, içeriği hakkında bilgi vermeye çalışırım.

1) Halil İnalcık Eserleri: Prof. Dr. Halil İnalcık’ın hemen hemen tüm eserlerini okumanızı öneririm. Özellikle de “Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi” (2. cilt) ile “Osmanlı İmparatorluğu: Toplum ve Ekonomi” adlı çalışması önemlidir. İkinci çalışma makalelere dayanır. İnalcık, Ömer Lütfi Barkan ile birlikte sosyal tarih alanının duayenidir.

2) Ömer Lütfi Barkan – Osmanlı Devleti’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi

3) Ahmet Tabakoğlu – Türkiye İktisat Tarihi

4) Ahmet Güner Sayar - Osmanlı İktisat Düşüncesinin Çağdaşlaşması

5) Suraiya Faroqhi – Osmanlılarda Kentler ve Kentliler

6) İlber Ortaylı – Osmanlı Toplumunda Aile

7) Taner Timur – Kuruluş ve Yükseliş Döneminde Osmanlı Toplumsal Düzeni

8) Ömer Lütfi Barkan – Türkiye’de Toprak Meselesi (Makaleler)

9) Mehmet Genç - Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi

10) İlber Ortaylı – Osmanlı İmparatorluğu’nda İktisadi ve Sosyal Değişim (Kitap makalelerden oluşuyor)

11) Şevket Pamuk - Osmanlı İmparatorluğu’nda Paranın Tarihi

12) Mustafa Akdağ – Celali İsyanları

Osmanlı kurumlarını ayrı ayrı incelemek isterseniz, TTK’nın bastığı İ. Hakkı Uzunçarşılı eserlerini alabilirsiniz. Osmanlı’nın Saray Teşkilatı, İlmiye Teşkilatı ve Seyfiye (Askeri) Teşkilatı hakkında ayrı ayrı kitapları vardır Uzunçarşılı’nın.

Ülkem, Bayrağım, Onurum...
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
07-04-2008, 10:09 PM (En son düzenleme: 10-20-2010 06:20 PM bayundur.)
RE: Osmanlı Tarihi Kitap Listesi
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Ottoman kardeş. İnşallah konuyla ilgilenen kardeşlerimize faydası olur. Ben de Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil hocanın Kayı 1 ve Kayı 2 adlı eserlerini kardeşlerime tavsiye ederim. İlk dönem Osmanlı tarihi ile ilgili faydalı olabilecek bilgiler sunmakta bu eserler.

rasti rusti
07-06-2008, 05:11 AM
Histoire Üniversitesi Tarih Kurumu tarafından 1783 yılında Kralın onayı ve imitiyazı ile yayınlanmış olan Histoire De l'empire Ottoman ( Osmanlı İmparatorluğu Tarihi) adlı kitabı tavsiye ederim. Kuruluştan 1566'ya kadar ki süreç anlatılmaktadır. Kitabın Şiar Yalçın tarafından Türkçe çevirisini bulabileceğiniz gibi orjinal hali ile Fransızcasını da bulabilirsiniz.

Genelde tarafsız bir anlatım olsa da kimi zaman haçlı fanboyluğu göze çarpıyor. Bunu da dikkate alınız.

Jarchi'ut Adangkhan
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
07-06-2008, 01:01 PM
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, Oral Sanderin yazdığı Anka'nın yükselişi ve düşüşü (Osmanlı diplomasi tarihi) eserini nasıl buluyorsunuz ?

Aşk derdiyle hoşem el çek ilacımdan tabib!
Kılma derman kim, helakim zehri dermanındadır.
Fuzûli
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
07-08-2008, 10:09 PM
Bildiğiniz gibi; birinci el kaynakların önemi oldukça büyüktür.
Tevarih- i Ali Osman, Aşıkpaşazade Tarihi
Neşri Tarihi I
gibi çok önemli olan 1.el kaynakları da çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.
Hatta bunlar ilk sırayı alabilirler.
Tabii genel itibariyle çalışılacak döneme göre değişmektedir.

İslam Ansiklopedisi de aynı şekilde başvurulması gereken kaynaklardan arasında.
Bunları çoğaltmak mümkün.

Belki bu mesaj, geniş bir çalışma hazırlayacak kişilerin 1.el kaynakları ihmal etmemesi için hatırlatma olabilir.
05-22-2009, 02:46 PM (En son düzenleme: 05-22-2009 03:07 PM ToLgA.)
Ottoman'a böyle bir konuyu açtığı için teşekkür ederim...Gerçekten tam istediğim tarzda kaynakları tasnifleyerek belirtmişsiniz...Bende net üstünde birçok platformdan sizin yapmış olduğunuz şekilde araştırıyordum ancak böyle doyurucu bilgiye bir defada ulaşamamıştım...
UZUNÇARŞILI'nın ''Büyük Osmanlı Tarihi'' eserini şuan TTK'dan yüzde elli indirimle satın alabilirsiniz....
Nicolae Jorga – Osmanlı İmparatorluğu Tarihi eserini indirimle alabileceğimiz yerler var mı acaba ? İnternette şuan 130 TL civarında gördüm....Tevarih- i Ali Osman Piyasada bulabilir miyiz ? Osmanlıca dışında günümüz Türkçesi ile yazılı olanı var mı acaba ?

Not:
Ayrıca ilgili Tarih Yazarları'nın (UZUNÇARŞILI-DANİŞMEND-ATSIZ-KARAL-KÖPRÜLÜ-İNALCIK-HAMMER-...vb) özellikle OSMANLI imparatorluğuna bakış açılarıyla ilgili düşüncelerinizide paylaşırsanız sevinirim....Yani OSMANLI imparatorluğuna hangi cepheden bakmışlar ? Araştırmalarında ve eserlerinde OSMANLI'nın hangi özelliklerini ön plana çıkarmışlar..Özellikle bu anlamda Tarihçilerimizi de tanıtırsanız sevinirim....
Belki böyle bir tanıtım forumda varsa ve ben görememişsem bu notu dikkate almayınız!...
05-22-2009, 04:51 PM
ToLgA demiş kiOttoman'a böyle bir konuyu açtığı için teşekkür ederim...Gerçekten tam istediğim tarzda kaynakları tasnifleyerek belirtmişsiniz...Bende net üstünde birçok platformdan sizin yapmış olduğunuz şekilde araştırıyordum ancak böyle doyurucu bilgiye bir defada ulaşamamıştım...
UZUNÇARŞILI'nın ''Büyük Osmanlı Tarihi'' eserini şuan TTK'dan yüzde elli indirimle satın alabilirsiniz....
Nicolae Jorga – Osmanlı İmparatorluğu Tarihi eserini indirimle alabileceğimiz yerler var mı acaba ? İnternette şuan 130 TL civarında gördüm....Tevarih- i Ali Osman Piyasada bulabilir miyiz ? Osmanlıca dışında günümüz Türkçesi ile yazılı olanı var mı acaba ?

Not:
Ayrıca ilgili Tarih Yazarları'nın (UZUNÇARŞILI-DANİŞMEND-ATSIZ-KARAL-KÖPRÜLÜ-İNALCIK-HAMMER-...vb) özellikle OSMANLI imparatorluğuna bakış açılarıyla ilgili düşüncelerinizide paylaşırsanız sevinirim....Yani OSMANLI imparatorluğuna hangi cepheden bakmışlar ? Araştırmalarında ve eserlerinde OSMANLI'nın hangi özelliklerini ön plana çıkarmışlar..Özellikle bu anlamda Tarihçilerimizi de tanıtırsanız sevinirim....
Belki böyle bir tanıtım forumda varsa ve ben görememişsem bu notu dikkate almayınız!...

Öncelikle estağfurullah. Liste faydalı olursa ne mutlu bana.

İstanbul'da yaşıyorsanız Iorga'yı Yeditepe Yayınevi'nden yarı fiyatına alabilirsiniz. Fuar zamanı hem yarı fiyatına veriyorlardı, hem de yanında E. Ziya Karal'ın 5 ciltlik Osmanlı Tarihi'ni (TTK) hediye ediyorlardı.

Ben de yayıncılıkla haşır neşir olduğumdan ötürü yayınevine bizzat gidip, biraz da pazarlık yaparsanız fiyatı en azından %40 indirime çekeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Tevarih- i Ali Osman piyasada ve sahaflarda kolayca bulunabilir. Ayrıca internet üzerinden alış veriş yapıyorsanız her kitabı rahatlıkla satın alabilirsiniz. Pek çok tanıdığım artık internet üzerinden alış veriş yapıyor. Sahaf sahaf gezmiyorlar, verecekleri yol parası ve zaman kaybına değmeden kargo ücreti mukabilinde istedikleri kitabı alabiliyorlar.

Bu arada, Tevarih-i Ali Osman'ın birebir günümüz Türkçe'sine çevrilip çevrilmediğini kesin bilmiyorum ama sadeleştirilmiş olanı mevcut bildiğim kadarıyla.

"NOT" kısmı hakkındaki düşüncelerimi fırsat bulunca sizlerle paylaşacağım inşallah.

05-25-2009, 02:41 PM
ToLgA demiş kiOttoman'a böyle bir konuyu açtığı için teşekkür ederim...Gerçekten tam istediğim tarzda kaynakları tasnifleyerek belirtmişsiniz...Bende net üstünde birçok platformdan sizin yapmış olduğunuz şekilde araştırıyordum ancak böyle doyurucu bilgiye bir defada ulaşamamıştım...

Not:
Nicole Jorganın 5 ciltlik osmanlı tarihini sivastan 65 liraya aldım yalnız beklediğim kadar güzel değildi misalen 31 mart vakası tanzimatın ilanı gibi konuları üstünköru geçiştirmişti ama ilk dönem tarihi olaylarını da tafsilatıylma anlatıyor ben geri iade ettim onun yerine enver ziya karalın osmanlı tarini 35 milyon gibi ucuz bir fiata aldım.

Mehmet Akif Asım'ın nesli cepheden dönmediği için Türkiye'den gitti!

Galip Erdem
05-25-2009, 02:47 PM
Son dönem Osmanlı Tarihi ilgi alanım olduğu için bu alana yönelik ve değişik konulara göre tasnif edilmiş kitapları (Tanzimat, II. Meşrutiyet, 31 Mart Vakası, II. Abdülhamid Dönemi vb.) okumak isterseniz size ayrıca kitaplar önerebilirim(ottoman)

ottoman abi bilhassa bu saydığın dönemleri anlatan kitaplardan tavsiyelerini sıralarsan çok büyük yardımın dokunmuş olur.

Mehmet Akif Asım'ın nesli cepheden dönmediği için Türkiye'den gitti!

Galip Erdem
05-26-2009, 04:06 PM
ToLgA demiş kiNot:

Ancak şimdi zaman bulabildim Smile Yukarıda bahsedilen tarihçiler hakkındaki görüşlerimi paylaşayım sizlerle. Tabii bunlar okuduğum yazılarından benim adrak edebildiğim, yer yer subjektif görüşlerimdir. Benim "x" olarak yaptığım çıkarımı bir başkası "y" olarak algılayabilirdi pek tabii.

Uzunçarşılı:

Uzunçarşılı merhum Osmanlı arşivlerinde belki de en fazla emek harcayan tarihçimizdir. "Ömrü arşivlerde geçti" desek yeridir herhalde. Hatta vefatı bile 90 yaşına merdiven dayadığında arşivde veya arşiv yolunda gerçekleşmiştir.

Uzunçarşılı'nın emek yoğun çalışmalarda bulunduğunu söylesek de, tarih anlayışı bakımından daha ziyade "belge nakledici" olduğunu söyleyebiliriz. Belgeleri uzun uzadıya yorumlamaktan ziyade olduğu gibi vermiştir. Ayrıca yorumlamaları bana göre biraz özneldir. Mesela; kendisi de Çandarlı soyundan geldiğinden Çandarlılar hakkında yazdığı kitap, Belleten'de çıkmış makalesi ve İslam Ansiklopedisi'ne verdiği makale tamamıyla Çandarlıları aklamaya yönelik donelerle doludur. Kitabın tamamını okumadım (Gerçi ince bir kitap ama tamamını okumaya fırsatım olmadı. Üstünkörü inceledim) ama her iki makalesini de okudum.

Bununla birlikte, resmi tarih söylemine sıkı sıkıya bağlıdır. Etliye sütlüye pek dokunmamıştır. Milli Şef'e bağlılığını sıkça zikretmiştir. Kısacası belgesel veri bolluğu anlamında zengin eserler vermiştir ama eserlerinde yorumlama ya yoktur ya da fazlaca subjektiftir.

Danişmend:

Danişmend de çok iyi bir araştırmacıdır. Eserlerinde çok değerli nüanslar barındırır. Uzun soluklu araştırmalar yapmıştır. Uzun çarşılıya göre "yorumlama" bazında biraz daha ileri seviyededir ancak O da görece subjektiftir. Kendisi koyu bir Türk milliyetçisi olduğundan ötürü hamasete sıkça yer verdiğini görürüz. Ancak özellikle 4 ciltlik (ekleriyle beraber 6 cilt) İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi muazzam bir eserdir. Sırf nüans zenginliği için bile okunması gerekir bence.

Atsız:

Bence romancı kimliği tarihçi kimliğinin önündedir. Fazlaca subjektif buluyorum kendisini. İnsanın manevi duygularını okşayan yazılarını bir kenara bırakırsak, bilimsellik babında şahsen pek tutmadığım bir insandır.

Karal:

Karal da Uzunçarşılı'nın bir diğer versiyonu gibi. Belgeci, subjektif ve resmi tarih söylemine sıkı sıkıya bağlı eserler vermiştir. Özellikle Osmanlı'nın son dönemi ile ilgili yazılarında bu durum tebarüz eder. Mason olmasının dünya görüşünü belirli ölçülerde şekillendirdiğini düşündüğüm bir insan.

Köprülü:

Köprülü modern Türk tarih yazımında bir mihenk taşıdır. Kendi ekolünü oturtmuştur. Barkan ile birlikte Annales ekolünü ilk uygulayan kişidir. Tarihsel olayların sırf siyasi - askeri unsurlarla ele alınmaması gerektiğini, sosyo-ekonomik olguların bunlardan daha önemli belirleyiciler (belki de bunları belirleyen etkenler) olduğunu vurgulamıştır. Yani resmi belge ve bilgileri tek kaynak şeklinde ele alan tarihçiliği reddeden bir insandır. Özellikle Osmanlı kuruluş dönemi ile ilgili yazdığı makale zamanında büyük ses getirmiş. Ben Belleten'de yayımlanmış olanını incelemiştim ama daha sonra ince bir kitap halinde yayımlandı. Bu arada Köprülü de önemli Türkçülerdendir.

İnalcık:

İnalcık bana göre bir derya. Yaşayan en büyük Osmanlı tarihçisi. Köprülü ve Barkan metodolojisinin uygulayıcısı. Benim şimdiye değin okuduğum en objektif tarihçidir. Kendisi tarihi hem arşivlerde hem de sahada araştırır. Annales ekolünü benimsediğinden sosyo-ekonomik unsurları öncelikli belirleyici olarak ele alır. Zaten kitaplarının ABD - Avrupa ve Uzakdoğu'da referans olarak gösterilmesi başka söze gerek bırakmıyor. Her eserinin okunması lazım muhakkak.

Hammer:

Hammer ise Osmanlı Tarihi'ni en objektif biçimde ele alan kişidir. Hatta fazlaca objektif olması Osmanlı lehine subjektivitesini de beraberinde getirmiştir. Smile Yazdığı Osmanlı Tarihi'nde diğer Batı'lı yazarların aksine sadece Batı kaynaklarını referans almamıştır; kendisi aynı zamanda bir Şark uzmanı olduğundan Şark dillerini de iyi biliyordu ve ulaşabildiği hemen hemen tüm Şark kaynaklarını taramış ve kitaplarında yer vermiştir. Şahsen beğendim Hammer Tarihi'ni. Tabii hepsini okumak yine nasip olmadı. Muhtelif yerleri inceledim.

Yukarıdaki tarihçiler hakkındaki görüşlerim genel anlamda böyle.

Mesaj Önizleme