e-tarih forum
Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Yazdırılabilir Sürüm

+- e-tarih forum (http://www.e-tarih.org/forum)
+-- Forum: Tarih Dışı Entellektüel Sohbet (/forum-8.html)
+--- Forum: Sinema-Tiyatro (/forum-88.html)
+--- Konu: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler (/thread-154.html)


Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Mezzo Morto - 07-20-2008 01:20 PM

Osmanlı tarihi ile ilgili kaç tane film biliyoruz?

Bunlardan hangilerini izlediniz?

Benim ilk anda aklıma gelenler:

Cenneti Beklerken
Turetskii Gambit(Türk Gambiti)
İstanbul Kanatlarımın Altında
Son Osmanlı Yandım Ali
Lawrence of Arabia(Arabistanlı Lawrence)
Eve Giden Yol 1914

Özellikle iki filme değineceğim;

Cenneti Beklerken Türk-Macar ortak yapımı fena olmayan bir filmdi, biraz yavaş ilerlediğinden sonlara doğru sıkıcı gelse de güzel bir hikayesi var. Hele minyatürlerin hareketlendirilmesine bayılmıştım.

Eve Giden Yol ise maalesef çok kötü bir filmdi, ne konu bütünlüğü vardı, ne tarihi doku iyi yansıtılmıştı. Tavsiye etmem.

İstanbul Kanatlarımın Altında ve Arabistanlı Lawrence filmlerini izlemedim.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Teñrikut - 07-20-2008 01:25 PM

İstanbul Kanatlarımın altında gerçekten konu olarak güzel bir film.
Ama anlaşılmaz şekilde Osmanlıyı kötüleme çabsı da mevcut.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Ottoman - 07-20-2008 02:04 PM

Kara Murat ve Malkoçoğlu serilerini unutmamak lazım Tongue


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - bayundur - 07-20-2008 06:28 PM

Serdar Gökhan'ın oynadığı Tiryaki Hasan Paşa'nın meşhur Kanije Müdafaasını konu edinen bir film vardı. Serdar Gökhan bu filmde meşhur Osmanlı akıncısı ve casusu Kara Pençe'yi canlandırıyordu.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Baybars - 07-20-2008 06:42 PM

Bir tek Arabistanlı lavrence'i izlemedim diğerlerine gelince Son Osmanlı yandım Ali bir çizgiroman kahramanı, Filmin konusu işgal zamanında geçsede dönemi çok iyi yansıttığı söylenemez. Filmin görsel yönü ise abartılı efekt kullanılmış gibi geldi (özellikle liman sahnesinde) Sonuç olarak bir çizgi romandan esinlendiğini düşünürsek başarılı bir film. Kenan İmirzalıoğlu da rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Filmin Müziklerini, İncesaz ve Ziynet sali seslendirmiş gayet güzel müzikler.

Tureski gambit Görsel açıdan, Hollywood filmlerinin yanına bile yaklaşmasa da özellikle Romenlerin yürüyüş sahnesinde gayet başarılı bir efek kullanılmış. Konu olarak filmi izlemeden önce ağırlıklı olarak plevne kuşatması ve çatışma izleyeceğinizi düşünüyorsunuz. Fakat film bir nevi polisiye macera gibi birşey olmuş. Birde Türkleri Rus askerlerinde daha zayıf ve beceriksiz olarak yansıtmışlar. (hoş ben çeksem filmi bende Ruslara aynısını yapardım) Konu olarak filmin kahramanının gerizakalı bir Rus kızı olmasıda filmin ciddiyetini bozmuş. Görselliğe gelince kıyafetleri ne kadar gerçeği yansıtıyor bilmiyorum ama başarılı buldum tek anlamadığım konu Rusların elindeki winchester tüfekler Smile Neticede film genel olarak başarılı izlemeye değer bir film Müziklere gelince filmin çok fazla müziği yok ama olanbir kaçıda fena değil . Aynı zamanda bu film Gece Nöbeti , Gündüz nöbetiyle birlikte Rusların çekmiş olduğu en iyi 3 film arasında gösteriliyor

Cenneti beklerken filminde bence dönemin Celali isyanlarının boyutu, yolların güvensizliği çok güzel tasvir edilmiş, Görselliği, özellikle minyatürlerin hareketleri filmin görselliğini zenginleştirmiş. Kıyafetler ve techizatta gayet başarılı, Oyuncu kadrosu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, Bir iki karakter dışında geriye kalanlar amatör tiyatro oyuncuları gibi oynamışlar.

Eve giden yol 1914 Konu olarak çok dağınık başlamış ilk izlerken 10-15 dakka karakterleri bile zor tanıdım ( belki problem bendedir bilmiyorum ) Peşindende daldan dala atlar gibi konulara atlamışlar. Birde filme iğrenç denecek kadar cinsellik bulaştırılmış. Filmin görsel yönü ise gayet başarılı ( En azından Yandım alideki gibi tek el bombasıyla bütün kayıkhaneyi havaya uçurmuyorlar Smile ) Özellikle uçağın trene saldırısı sahnesi gayet başarılı olmuş. Genel anlamda vasat altı ama izlenebilecek bir film.

İstanbul Kanatlarımın altında filmi 90 lı yıllarda çekilmesine rağmen çok başarılı bir film Özellikle oyuncu kadrosunda Okan bayülgeni bulundurması ve Okan Bayülgenin performansıyla filme çok büyük bir katkısı olmuş. Tarihi olarak çok gerçekçilikten uzak olsada iyi tasvir edilmiş hiç bilmeyen biri için film konusu geçen dönem hakkında insanın kafasında bir fikir oluşturabiliyor. Filmde Kostümler gayet başarılı seçilmiş. Gülayın seslendirdiği filmin müziği ise çok hoş ve halen dinlerim.

Birde yukarıda adı geçmeyen Hacivat ve Karagöz neden Öldürüldü ? filmi varki filme tarihi açıdan bakarsanız tuttuğunuz yer elinizde kalıyor izlemeyen varsa onlar için söylüyorum ilk izlediğinzde benim gibi tarhi açıdan filme bakıp izlerseniz hiç bir zevk almamakla beraber küfürbaz olursunuz. Ama unutmamak lazım bu bir komedi filmi ve gülüp geçmek gerekir. Filmin ilginç tarafı hepimizin bildiği hacivat ve karagöze çok farklı bir açıdan yaklaşmış Beyazıt Öztürk , Haluk Bilginer, Şebnem Dönmez ve özellikle Güven Kıraç ve Levent Kazak rollerini çok güzel oynamışlar . Ayşen Gruda zaten ylların verdiği tcrübesini konuturmuş. Oyuncu kadrosu dışında filmin diğer bir başarılı yönü de mekan, bu film için " isteyince oluyor" sözünü doğrularcasına çok orjinal bir plato yapılmış. Fimin müzikleride çok başarılı özellikle Yunus Emrenin "indik ruma kışladık" şiiri çok güzel çevrilmiş. Yine Filmin bir bölümünde kütahya yöresine ait "Altın tas içinde kınam ezilir" Türküsünü Emel Örgün çok güzel seslendirmiş. Filmin esprilerine gelince Hacivatla Karagözden beklenemyecek kadar belden aşşağı olmuş aileyle izlenmesi tavsiye edilmez (tv de izlerkende zaten dııt sesinden filmin tadı kalmamıştı Smile ) fakat çok komik espriler var. İzlenmesini tavisye ederim.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Mezzo Morto - 07-20-2008 06:55 PM

Baybars demiş kiTureski gambit Görsel açıdan, Hollywood filmlerinin yanına bile yaklaşmasa da özellikle Romenlerin yürüyüş sahnesinde gayet başarılı bir efek kullanılmış. Konu olarak filmi izlemeden önce ağırlıklı olarak plevne kuşatması ve çatışma izleyeceğinizi düşünüyorsunuz. Fakat film bir nevi polisiye macera gibi birşey olmuş. Birde Türkleri Rus askerlerinde daha zayıf ve beceriksiz olarak yansıtmışlar. (hoş ben çeksem filmi bende Ruslara aynısını yapardım) Konu olarak filmin kahramanının gerizakalı bir Rus kızı olmasıda filmin ciddiyetini bozmuş. Görselliğe gelince kıyafetleri ne kadar gerçeği yansıtıyor bilmiyorum ama başarılı buldum tek anlamadığım konu Rusların elindeki winchester tüfekler Smile Neticede film genel olarak başarılı izlemeye değer bir film Müziklere gelince filmin çok fazla müziği yok ama olanbir kaçıda fena değil . Aynı zamanda bu film Gece Nöbeti , Gündüz nöbetiyle birlikte Rusların çekmiş olduğu en iyi 3 film arasında gösteriliyor

Böyle diyen başkaları da var, fakat filmde Türkler plan yapan, Rusları zora sokan tarafken Ruslar, tamamı bir kadının peşinde dolanan ve olayları zor idrak eden taraf değil miydi?


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Baybars - 07-20-2008 07:09 PM

Evet öyle ama filmde Plevne baskını dışında hep Türkler kaçan Ruslar kovalayan taraf.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - lancelot - 07-20-2008 07:35 PM

Arabistanlı Lawrence'ı izledim. Nasıl, Rambo filminde Rambo gider Afganistanlıları Ruslardan kurtarırsa, Lawrence'ta Arapları,Türklerden kurtarıyormuş gibi yansıtılıyor filme. Tarafsız bir bakış açısı beklemeyin değil kesinlikle.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - saltanat - 07-21-2008 02:03 AM

Osmanlı tarihiyle ilgili olan ama henüz gösterime girmeyen bir film:
Bilirsiniz ama hatırlatmakta fayda var, tarihi konuları ele alan komedi
türünde bir film olan Ata Demirel'in başrolünü oynadığı "Osmanlı Cumhuriyeti" adındaki film 26 Aralık 2008 tarihinde gösterime giriyormuş.

Özetten de anlaşıldığı gibi alternatif tarih anlayışı güdülmüş sanırım,
Nasreddin Hoca'nın fıkraları gibi gülerken düşündereceğe benziyor. Smile


Özet
Alıntı:Film, 1888 yılında başak tarlasında koşan ve sonra Atatürk olduğu anlaşılan çocuğun bir ağaca tırmanıp , kafesteki bülbülü alırken kafasının üzerine düşmesiyle başlıyor. Ardından filmin kararması ile 2007 yılına geliniyor. Filmde Atatürk’ün hiç lider olmaması, Kurtuluş Savaşı’nın yapılmamasıyla cumhuriyet değil Osmanlı Cumhuriyeti’nin günümüze uyarlanmış devamı anlatılıyor. Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Cumhuriyeti’nin devam etmesi, ülkede yabancıların toprakları paylaşması, Ankara’nın başkent olmaması, padişahın olması, hükümetin AB yanlısı olması, tabelaların, plakaların hem Türkçe, hem Arapça olması, padişahın sürgüne gönderilmesi, padişahın kaftanının altında takım elbise olması gibi trajikomik hikayeler ve ayrıntılar yer alacak. Filmin ikinci yarısında ise Atatürk’ün var olduğu bir cumhuriyet anlatılıyor.
Film hakkında Detaylar ve kaynak.RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - kutup yıldızı - 07-21-2008 03:10 PM

Filmlerin hepsini izledim. Ama "Eve Giden Yol" kadar rezil bir filmi hayatım boyunca izlemedim. Bu kadar saçma bir olaylar örgüsüne ben hayatım boyunca rastlamadım. Bu filmi gördüğünüz yerde, kaçın derim.

Filmlerden özellikle Yandım Ali ve Türk Gambiti en beğendiklerim.

Bir de Kanuni'nin oğulları Bayezid ile Selim arasındaki iktidar mücadelesini anlatan Orhan Asena'nın "Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe" isimli tiyatro oyununun 1993 yapımı sinema uyarlaması vardır. Gerçekten oyuncu kadrosuyla ve konusuyla gayet başarılıydı.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - AlperTunga - 07-21-2008 06:05 PM

"Eve Giden YOl" daki bir sahne.. Pardon ama o sevişme sahnesi bence çok kötü olmuş.:TÜrk' ün namus kavramını kirletmiş. Bence Türk böyle tanıtılmamalıydı..Ne dersiniz ?


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - AlperTunga - 07-21-2008 06:07 PM

lancelot demiş kiArabistanlı Lawrence'ı izledim. Nasıl, Rambo filminde Rambo gider Afganistanlıları Ruslardan kurtarırsa, Lawrence'ta Arapları,Türklerden kurtarıyormuş gibi yansıtılıyor filme. Tarafsız bir bakış açısı beklemeyin değil kesinlikle.

Rambo' nun ok ile Rus helikopterini düşürdüğü sahne acayip.. Dİkkat ettiyseniz helipkopterin üstünde Amerikan bayrağı var :S:S


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Dengizik - 07-21-2008 07:04 PM

Bir zamanlar yanlış hatırlamıyorsam TRT'de Osmanlı devletinin kuruluşunu konu alan "Kuruluş" isimli dizi vardı. Kuruluş yıllarında beylik içerisindeki toplumun sosyo-kültürel durumlarından tutunda Bizans ve diğer beyliklerle münasebetlere kadar çok ilgi çekici yerlere değiniliyordu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan ile olan aşklarını, Hürem Sultan'ın ihtiraslarını konu alan "Hürrem Sultan" adlı dizi Star tv'de yayınlanmıştı. Birkaç hafta süren dizide Şehzade Mustafanın öldürülmesi ve Hürrem'in Kanuni'nin diğer hanımı Mahidevran Sultan ile yaptığı mücadeleyi detaylarıyla ele almış olsada, Kanuni'nin gerek Hürrem gerekse diğer hanım ve cariyeleriyle olan çok özel ilişkilerini diziye yansıtması beni rahatsız etmişti.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - aegarmageddon - 07-21-2008 07:12 PM

Alıntı:Bir zamanlar yanlış hatırlamıyorsam TRT'de Osmanlı devletinin kuruluşunu konu alan "Kuruluş" isimli dizi vardı. Kuruluş yıllarında beylik içerisindeki toplumun sosyo-kültürel durumlarından tutunda Bizans ve diğer beyliklerle münasebetlere kadar çok ilgi çekici yerlere değiniliyordu.

Bu dizi sanıyorum Tarık Buğra'nın Osmancık adlı eserinden uyarlanmıştı.Dizinin birkaç bölümünü izlemiştim ve bayağı beğenmiştim.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - abdulhamid2 - 07-21-2008 11:12 PM

istanbul kanatlarimin altinda filmi tarih ile hicbir ilgisi olmayan duzmece bir filmdir,filmde osmanli padisahi sultan 4. muradi escinsel ve ickici birisi olarak tanitiyor,gazi universitesi tarih bolumu ogretim uyesi ilhan aksoyun sooyledigine gore film icin zamanin hukumetinden destek gorulerek yapilan bir filmdir.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - makineci - 07-21-2008 11:42 PM

Son Osmanlı yandım ali bence Osmanlı'yı yansıtmıyor....Saygılar


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Mezzo Morto - 07-22-2008 12:16 AM

Bir de Abdülhamit Düşerken adlı bir film vardı. Onu da izleyememiştim. İzleyen var mı?


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - Baybars - 07-22-2008 08:15 AM

Ben biraz izledim pek açmadı kapadım, Dengizike sorun gözünü ayırmadı filmden Smile


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - bayundur - 07-22-2008 08:40 PM

Mezzo Morto demiş kiBir de Abdülhamit Düşerken adlı bir film vardı. Onu da izleyememiştim. İzleyen var mı?

İzledim ve bir yönüyle oldukça beğendim. İttihatçıların ihtiraslarını ve bir tarafları sıkışınca birbirlerini nasıl sattıklarını çok güzel anlatıyordu. Abdülhamit bu filimde doğrusu pek anlatılmıyordu. (asıl mevzu bahis Abdülhamit değil) Yani ne yüceltiliyordu ne de alçaltılıyordu. Burada devrin bir kısım idarecileri ile yıldızı giderek parlayan bir adamın hikayesi anlatılıyordu.


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - apoleptika - 04-23-2009 04:25 PM

Osmanlı tarihi ile ilgili gördüğüm en etkileyici film Bulgarların çektiği
1987 yapımı Vreme Razdelno, Time of Violence veya Ayrılık Zamanı
1980 lerdeki komunist sistemin, bulgarların osmanlı egemenliği altında geçen 500 yıllık tarihini politik bir malzemeye dönüştürmek için yaptırdığı etkileyici bir sanat eseri. filmin kalitesinden bütçesininin oldukça iyi olduğunu anlayabilirsiniz.
Özellikle başroldeki acımasız-gaddar bulgar devşirme-yeniçeri Kara İbrahim
rolündeki oyuncu "muhteşem"


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - nina - 04-23-2009 09:59 PM

Mezzo Morto demiş kiOsmanlı tarihi ile ilgili kaç tane film biliyoruz?

Bunlardan hangilerini izlediniz?

Benim ilk anda aklıma gelenler:

Cenneti Beklerken
Turetskii Gambit(Türk Gambiti)
İstanbul Kanatlarımın Altında
Son Osmanlı Yandım Ali
Lawrence of Arabia(Arabistanlı Lawrence)
Eve Giden Yol 1914

Bahsi geçen tüm filmleri izledim.
Bunların yanında bir kaç yıl önce vizyona giren 120 adlı filmi de izlemeyenlere tavsiye ederim.TRT dizilerinden Osmanlı ile ilgili olanların hepsini izlemiş biri olarak en çok aklımda kalanlar 4.Murat ve Küçük Ağa ve Duvardaki Kan...

Osmanlı Cumhuriyeti'ni de izledim ama onu bu kategoriye koyamayız.

Kendi tarihimiz ile ilgili anlatacak çok şey ve konu bakımından zenginlik varken, bu kadar az film çekmemiz utanç verici...Çekilen filmlerin pek çoğu da gerçekleri yansıtmıyor ne yazık ki!

Çanakkale Savaşları'nı anlatan kaç filmimiz var? Mel Gibson'ın Gallipoli'si dışında farklı bir anlatım izledik mi?Daha Atatürk'ü anlatan bir film bile yapamamışken-Mustafa belgeseli dışında- çok söze hacet yok...


RE: Osmanlı tarihi ile ilgili filmler - İttihatçı - 04-24-2009 02:57 PM

bayundur demiş ki
Mezzo Morto demiş kiBir de Abdülhamit Düşerken adlı bir film vardı. Onu da izleyememiştim. İzleyen var mı?

İzledim ve bir yönüyle oldukça beğendim. İttihatçıların ihtiraslarını ve bir tarafları sıkışınca birbirlerini nasıl sattıklarını çok güzel anlatıyordu. Abdülhamit bu filimde doğrusu pek anlatılmıyordu. (asıl mevzu bahis Abdülhamit değil) Yani ne yüceltiliyordu ne de alçaltılıyordu. Burada devrin bir kısım idarecileri ile yıldızı giderek parlayan bir adamın hikayesi anlatılıyordu.

Filmi iki kez izledim, zaten geçenlerde TRT-1 tekrar yayınladı.
Film alanında bir ilk sayılır, sözkonusu dönem İttihat Terakki'nin genç yıldız adaylarından birinin etrafında dönüyor.
Ancak bayundur arkadaşımın geleneksel İttihatçı (muhalifi) değerlendirmesine katılamayacağım. Filmde İttihatçıların bir yerleri sıkışınca birbirlerini nasıl sattıkları anlatılmıyor. Sadece genç ve idealist bir vatan evladının padişahın kullanıp kenara attığı bir paşa eskisinin kızı tarafından nasıl kullanılmaya çalışıldığını, arkadaşlarının uyarılarına rağmen gençliği ve saflığının nasıl kurbanı olduğu vurgulanıyor.
Filmin Timur Selçuk imzalı müzikleri harika.. Mutlaka edinmenizi öneririm.
Son bir söz: İttihatçılar bu âlemde en son "dönek" olabileceklerdendir.
Saygılar...